Jak wkładać w ropę naftową?

Jak wkładać w ropę naftową?

26 kwietnia, 2020 0 przez Doradca

Jak wkładać w ropę naftową? Niegdyś rynek ropy naftowej był zajęty dla potentatów naftowych i przedsiębiorstw poprzez nich sprawdzanych. Któż z nas nie słyszał o Johnie D. Rockefellerze także jego Standard Oil, czy późniejszej wszechwładzy kartelu naftowego OPEC (o jakim bardzo możesz przeczytać w niniejszym produkcie), a jeszcze o wielkich, kontrolowanych także przez zarządy spółkach naftowych – Statoil, Rosnieft, Saudi Aramco a nowych koncernach – Exxon Mobil, Chevron, Eni, BP, Royal Dutch Shell. Obecne byli dodatkowo permanentnie są najwięksi gracze na rynku czarnego złota (nie licząc Rockefellerów, którzy ewakuowali się spośród tego zbycie także ich Standard Oil, jakie stało rozdzielone na drobniejsze spółki, wśród których stanowi także Exxon i Chevron).

Jak wkładać w ropę naftową?

Na ostatnim „czarnym” biznesie fortunę zbudował niejeden kraj – Arabia Saudyjska, Rosja, Chiny, USA i Kanada (natomiast te trzy ostatnie kraje są mocno zdywersyfikowane), Zjednoczone Emiraty Arabskie, Iran i Irak (natomiast ich wzrost został zwolniony z drugich geopolitycznych względów), Brazylia, Meksyk, Kuwejt, czyli w obecnym czasie Azerbejdżan oraz znacznie nowych. Funkcjonowanie tak silnych graczy nie oznacza jednak, iż na zmianach cen ropy naftowej nie mogą pracować także inwestorzy indywidualni. Zapewne nie zarobią oni na aukcji ropy naftowej, bo nie maja do niej dostępu, ale mogą pracować oczekując na współczesnym sektorze za pomocą innego sposobie instrumentów finansowych.

Jak zarobić na taniejącej ropie?

Łatwo nie jest możliwe bezpośrednie inwestowanie w konkretną ropę naftową, oczywiście jak żeby w sukcesie złota lub srebra, bowiem ropa naftowa jest za dostępna w kontaktu do swojej objętości – nie ma, krótko mówiąc, gdzie jej trzymać. Ceny ropy naftowej w szczytowym momencie osiągały wartość 160 dolarów za baryłkę, lub mniej dużo dolara za litr paliwa. To znaczy, iż w sukcesie wzrostu wartości paliwa (na niezapomnianym szczycie) o 10% zarobić ważna było 10 centów za wszelki miany litr paliwa, czyli w sukcesie 1000 litrów, które zdobyły w beczkach niewielki pokój, zysk wyniósłby 100 dolarów (abstrahując nawet z kosztów transakcyjnych, transportu również ofercie kupna oraz sprzedaży fizycznej ropy w hurcie w tak niewielkich ilościach). To szkoli, że inwestowanie w konkretną ropę naftową z artykułu widzenia inwestora indywidualnego jest niemożliwe, i nawet jeżeli jakimś sposobem możliwe byłoby, to natomiast tak inwestycja taka byłaby zupełnie nieopłacalna.

W rozważaniach pozostaniemy więc przy instrumentach finansowych połączonych z ropą naftową – z pomocą przychodzą tu certyfikaty FIZ, jednostki uczestnictwa FI, ETF-y, futures’y, opcje, czy kontrakty CFD. Najpierw jednak omówimy rodzaje ropy naftowej.

Plan i charaktery ropy naftowej
Podstawowy podział ropy naftowej to podział ze powodu na ciężar. Przyznaje się ropę lekką (poniżej 825 kg/m³), małą (od 825 kg/m³ do 875 kg/m³)oraz ciężką (powyżej 875 kg/m³). Ze powodu na skład chemiczny zalecana jest ropa parafinowa, naftenowa, parafinowo – naftenowa, aromatyczna, parafinowo – naftenowo – aromatyczna oraz parafinowo – aromatyczna. Oprócz tego ropę naftową wyróżnia się na niskosiarkową (tak zwaną słodką) o tematyki siarki poniżej pół procenta oraz wysokosiarkową (tak zwaną kwaśną) o tematyki siarki powyżej pół procenta.

Ze powodu na budowę parafiny dzieli się ropę niskoparafinową, parafinową i wysokoparafinową. Ważna nich zamarza w temperaturze poniżej -16 stopni Celsjusza, druga krzepnie w temperaturze od -15 do +20 stopni Celsjusza, i trzecia krzepnie w temperaturze powyżej +20 stopni Celsjusza. Ostatnim podziałem jest podział ze powodu na budowę żywic: małożywiczna (zawartość żywic poniżej 17%), żywiczna (zawartość żywic od 18% do 35%) oraz wysokożywiczna (zawartość żywic powyżej 35%).

Na świecie uzyskuje się setki gatunków ropy naftowej o najróżniejszych właściwościach, jednak cztery spośród nich są zdecydowanie najtańsze na zbytach walutowych: WTI (West Texas Intermediate, znana również jako Texas Light Sweet), Brent, Ural (inaczej REBCO – Russian Export Blend Crude Oil) oraz ORB (OPEC Reference Basket).

WTI to ropa o gęstości około 827 kg/m³ i budów siarki na okresie 0,24% – stanowi to ropa bardzo doskonałej klas, z jakiej aktywuje się najogromniejszą dawkę benzyn oraz oleju napędowego. Brent to mieszanka ropy z 15 pól naftowych postawionych na dnie Morza Północnego, jej gęstość oscyluje wokół 835 kg/m³, a zawartość siarki to 0,37%. Ural to ropa, która pompowana jest do polskich rafinerii z rosyjskich gazociągów, przesuwających się od zachodniej Syberii do Uralu. Istnieje to ropa gorszej jakości – jej gęstość to nawet 865 kg/m³, zawartość siarki 1,8%, 6% parafin i pół procenta wody oraz zanieczyszczeń.

ORB wyznacza z serii średnią ważoną cen ropy oferowanej przez członków OPEC – w jego skład wchodzi algierska Saharan Blend, irańska Iran heavy, indonezyjska ropa Minas, iracka Basra light, kuwejcka Kuwait Export, libijska Es Sider, wenezuelska BCF 17, Murban ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, saudyjska Arab Light, katarska Qatar Marine oraz nigeryjska Bonny light.

ETF-y na ropę naftową
Drinkom spośród najtańszych sposobów na długoterminowe inwestowanie w ropę naftową za pomocą instrumentów ekonomicznych jest kupno jednostek funduszy ETF (Exchange Traded Fund, o których bardzo możesz przeczytać tutaj), których wartość śledzi notowania poszczególnych rodzajów ropy naftowej.

Znacznie trudną wartością inwestowania w ETF-y z prezentacją na plac ropy naftowej jest praktycznie nieograniczona płynność, bo są one pisane na najzdrowszych parkietach świata. Oprócz tego, inwestując w ETF-y możemy skorzystać z dźwigni finansowej, co idzie na wybór mniejsze zaangażowanie kapitałowe.

Największym minusem ETF-ów jest okazja korzystania wyłącznie na wzrostach (chyba, iż będziemy zmieniać swoją pozycję ze prostych ETF-ów na odwrócone ETF-y, to ale będzie chcieć pełniejszego zainteresowania). Niestety instrumenty ETF na ropę naftową nie są widoczne na Giełdzie Papierów Wartościowych w Stolicy (na warszawskiej GPW znajdziemy jedynie ETF’y dostarczane przez luksemburskiego Lyxor’a na WIG 20, DAX oraz S&P 500). Można zawsze skorzystać spośród tego, co świadczą rynki zagraniczne, wykorzystując pośrednictwo polskich domów maklerskich – dobrą propozycją pochwalić się może Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A., w jakim otrzymamy wstęp do indywidualnego z najwyższych rynków ETF-ów na świecie – NYSE Arca.

Kontrakty terminowe i możliwości na ropę naftową
Poza jednostkami funduszy ETF w handlu ropą naftową można także wykorzystać kontrakty terminowe i opcje na czarne złoto. Trudno stanowi to dodatkowy instrument, którego nie zlokalizujemy na Giełdzie Papierów Wartościowych w Stolicy, choćbyśmy bardzo wymagali je odkryć. Na szczęście giełda więc nie tylko Warszawa (aż wybierało się rzec, że przede wszystkim nie Warszawa), a opcje i kontrakty futures na ropę naftową można pobrać na następnych giełdach, i za pośrednictwem polskich domów maklerskich.

Fundusze inwestycyjne z prezentacją na ropę naftową
W ropę naftową (lub czy w ropę naftową i gaz ziemny) inwestować można za pomocą certyfikatów uczestnictwa w Funduszach Inwestycyjnych Zamkniętych (czyli FIZ) inwestujących w czarne złoto. Aby zdobyć dowody na ropę trzeba rozejrzeć się za nimi w możliwości Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych wpływających na polskim rynku, jednak wolno je pozwalać tylko za pośrednictwem giełdy. Należy zawsze pamiętać, że lokaty w FIZ-y obarczone są nieporównywalnie wyższą opłatą za zarządzanie niż lokaty w ETF-y, a też tworzą one przed inwestorem o wiele większe wymogi kapitałowe.

Kontrakty CFD na ropę naftową
Jeszcze samym rodzajem inwestowania w ropę naftową są niezwykle częste i wcale dostępne w użyciu kontrakty CFD (Contract for Difference, o których bardzo możesz przeczytać w artykule poświęconym CFD), których wartością ważną jest ropa naftowa (zwykle WTI lub Brent). Instrumenty te oferuje właściwie wszystek broker Forex. Najprawdopodobniej stanowi to najprzyjemniejsza, największa oraz sama z najtańszych pod względem prowizji i spreadów form grze na ropie naftowej.

Zaletą takiego zwolnienia są również bardzo małe wymogi kapitałowe, bowiem kontrakty CFD są wysoko lewarowane (na polskim rynku nawet 1:33). W układy CFD na czarne złoto można inwestować z taką samą łatwością gdy w waluty, kontrakty na akcje, czy metale szlachetne. Warto przecież posiadać na wycieczce, że koszty inwestycji (prowizje, spready), wysokość dźwigni finansowej i płynność realizacji praw są znacznie zróżnicowane, a w kontaktu spośród tym przed podjęciem inwestycji należy przeanalizować oferty poszczególnych pośredników pod kątem kontraktów na ropę naftową.

Przyszłość ropy naftowej
W mojej (bardzo subiektywnej opinii), inwestowanie długoterminowe w ropę naftową to, mówiąc kolokwialnie, strzał w kolano. Ropa naftowa jest doskonałym instrumentem do wysokiej grze w krótkim czy średnim terminie, a z uczciwością nie do wieloletniego rozwijania swojego kapitału.

Rozwój rynku odnawialnych źródeł energii, coraz wyżej podkręcane normy ekologiczne i coraz to idealniejsze progi dotyczące emisji spalin, gazów cieplarnianych (i wszystkiego innego, co podgrzewa treść oraz czym oddychamy w szerszych miastach), a dodatkowo postęp na rynku samochodów elektrycznych oraz (w mojej opinii) kojarząca się wielkimi krokami nowa elektryczna rewolucja to worek gwoździ do trumny ropy naftowej.

Jeszcze dekadę, dwie dekady temuż pracownicy denerwowali się, że ropa się wykona również będzie problem, i już pokazuje się, że ropa nic się nie kończy, jednakże jej czas jako dużo. Choć 80–procentowy zjazd notowań ropy naftowej to niewątpliwie spekulacyjna przesada, to zawsze kierunek ruchu jest odpowiedni spośród tym, co oczekuje ten sektor prawdopodobnie coraz w niniejszym półwieczu. Bolesny koniec.

To cel niniejszego materiału, a dopiero początek Twojej sprawy z sektorami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale dobrze znamy, gdy Ciż ją ułatwić. Rachunek demonstracyjny toż najciekawszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w pracy.

Zobacz również Oil Profit