Odtrucia alkoholowe podlaskie

Odtrucia alkoholowe podlaskie

15 maja, 2020 0 przez Doradca

Mechanizmy choroby alkoholowej – Choroba alkoholowa umieszcza się na trzech podstawowych mechanizmach uzależnienia: nałogowym regulowaniu uczuć, mechanizmie rozproszonego i rozdwojonego “ja” oraz mechanizmie iluzji i zaprzeczeń. Pierwszy idzie na poziomie emocjonalnym, drugi na pokładzie zachowań, a trzeci zaburza działanie procesów poznawczych. Wszystkie procesy są rodzajem reakcji obronnej, próbą znaczenia dla nadmiernego spożywania alkoholu oraz radzenia sobie z wyrzutami sumienia, wstydem i ograniczonym poczuciem własnej wartości.

Odtrucia alkoholowe Jedwabne

W wypadku osoby uzależnionej, spożywanie alkoholu jest próbą rozładowania napięcia, wypełnienia niedoborów emocjonalnych, sposobem na zdobycie pewności siebie oraz czucie się kimś atrakcyjnym. Aby zrozumieć rozwój choroby alkoholowej, należy bliżej przyjrzeć się trzem wymienionym wyżej mechanizmom uzależnienia.

Mechanizm nałogowego regulowania uczuć

Każdy człowiek ma innego typie technikami i formami pozwalającymi na regulowanie emocji. Wielu badaczy uważa, że zdolność regulowania emocji uczy się w toku pierwszych lat mieszkania także jest nieodłącznie powiązana z klasą relacji z osobami dorosłymi, czyli najczęściej rodzicami. Od charakteru i wartości tych wczesnych więzi w maksymalnym stopniu zależy zakres, w jakim posiadamy regulować własne emocje. Niezależnie z tego, która istniała faktyczna przyczyna niewykształcenia skutecznych mechanizmów regulowania emocji, ich brak sprzyja sięganiu po substancje psychoaktywne.

Zobacz również Sieć biznesu

Odtrucia alkoholowe Jedwabne

– Właściwa regulacja emocji polega na wiedze ich mówienia, rozmawiania o nich oraz świadomego przeżywania – wyjaśnia terapeuta z swego ośrodka odwykowego “Moje Działanie”. – Osoba, która zdaje sobie sprawę z obecnego, co ma, stanowi w okresie zapanować nad zachowaniami impulsywnymi (np. niekontrolowanymi wybuchami złości) i skorzystać po takie metody rozładowania emocji, jak pracę fizyczna czy spotkanie i pogawędka z znajomymi znajomymi. W wypadku osoby uzależnionej dobrym sposobem ukojenia miłości i redukcji napięcia jest alkohol.

Każdy problem, z jakim osoba uzależniona nie potrafi sobie poradzić, każda sytuacja stresowa wytwarza silny głód alkoholowy. Wypicie alkoholu przynosi ulgę, jednak nie występuje ona długo: gdy substancja psychoaktywna przestaje działać, problemy wracają ze zdwojoną siłą, a wraz z nimi więcej narasta napięcie emocjonalne, które rozładowuje kolejna dawka alkoholu. Osoba uzależniona pije, aby nie być i cierpi z powodu picia, więc… pije, aby nie cierpieć. Mechanizm alkoholowego błędnego koła plastycznie opisał Antoine de Saint-Exupéry w atrakcyjnym fragmencie “Małego Księcia”:

– Dlaczego pijesz? – zapytał Mały Książę.
– Aby zapomnieć – odpowiedział Pijak.
– O czym zapomnieć? – zaniepokoił się Mały Książę, który szybko zaczął mu współczuć.
– Aby zapomnieć, że się wstydzę – stwierdził Pijak, schylając głowę.
– Czego się wstydzisz? – dopytywał się Mały Książę, chcąc mu pomóc.
– Wstydzę się, że piję – zakończył Pijak rozmowę i zanurzył się w milczeniu.

Alkohol, który posiada być antidotum na złe emocje, w pewnym momencie sam zatrzymuje się przyczyną problemów, które potęgują napięcie emocjonalne i stwarzają je nieznośnym. Tematy w praktyki, problemy finansowe, pogorszenie relacji z linią i partnerami czy kolizje z prawem (będące następstwem nadmiernego spożywania alkoholu) nasilają głód alkoholowy. Życie osoby uzależnionej robi się w koszmar, w jakim samymi momentami pomocy w cierpieniu są stany upojenia alkoholowego. Poszukując pomocy w cierpieniu osoba uzależniona wprowadza na siebie coraz większe cierpienia – poszukując rozwiązania problemu, popada w coraz poważniejsze problemy.

Odtrucia alkoholowe Jedwabne

Mechanizm iluzji i zaprzeczania

Uzależnienie od alkoholu połączone jest z byciem silnych wyrzutów sumienia, poczuciem winy, złości na indywidualnego siebie i prostą samooceną. Mechanizm iluzji i zaprzeczania pozwala uniknąć doświadczania nieprzyjemnych emocji połączonych z nadmiernym spożywaniem alkoholu.

Najważniejsze jest zaprzeczenie, że trzyma się problem z alkoholem. Osoba uzależniona za każdą cenę mama się uniknąć identyfikacji z uzależnieniem. Że nawet przyznaje, że pociąga zbyt bardzo, toż początków szuka poza sobą: pewno więc być brak zrozumienia ze perspektywy najbliższych, utrata pracy, potrzeba złagodzenia stresu, rozluźnienia się – każdy warunek jest zdolny. Przylega do tak dużego zaburzenia procesów poznawczych, że dużo kobiet uzależnionych zaczyna wierzyć we inne kłamstwa. Przez mur zaprzeczeń nie przebijają się informacje ważne z otoczenia.

Osoby bliskie, w ostatnim szczególnie partnerzy osób uzależnionych, zaczynają pomagać w procesie bycia iluzji. Partnerzy osób uzależnionych, chcąc zatuszować nałóg partnera i uniknąć związanego z nim wstydu i upokorzenia, przekazują mu alibi i starają się ukrywać negatywne skutki picia. Takie postępowania mogą stanowić początkiem procesu pozostawania we współuzależnienie. Samym z obowiązków terapii dla współuzależnionych jest zerwanie z iluzją, że można uzależnionemu partnerowi pomóc chroniąc jego chorobę alkoholową.

Odtrucia alkoholowe Jedwabne

Mechanizm rozproszonego i rozdwojonego „ja”

Ten proces badany jest do rollercoastera: osoba uzależniona jest biegunowo odmiennych emocji połączonych z doświadczeniem własnej wartości. Gdy jest pod wpływem działania alkoholu czuje się pewna, sprawcza, wielka i dobra zarządzać własnym działaniem (“ja” potężne). Gdy alkohol przestaje działać, pojawiają się uczucia wstydu i upokorzenia, a samoocena gwałtownie ogranicza się (“ja” upadłe). Dobrym sposobem na zmniejszenie cierpienia płaci się alkohol, który daje stworzyć złudzenie panowania nad polskim mieszkaniem. Naprzemienne doświadczanie stanu pasji i skrajnej degrengolady, silnie zaburza postrzeganie siebie, następuje rozproszenie własnego, prawdziwego “ja”. W pozycji kompletnego zaburzenia i możliwości jedyną wartością zatrzymuje się alkohol, który przejmuje pełną opiekę nad życiem osoby uzależnionej.

Odtrucia alkoholowe Jedwabne

Jak rozwiązań z błędnego koła?

Mechanizmy nałogowego regulowania uczuć, rozproszonego i rozdwojonego “ja” oraz iluzji i zaprzeczeń działają komplementarnie, wzajemnie zwiększają się i pędzą do pogłębiania uzależnienia. Teoretycznie wystarczyłoby przestać spożywać alkohol, aby wyrwać się z błędnego koła i zapomnieć koić cierpienie alkoholem, który daje coraz większe cierpienie. Jednak wytrwanie w trzeźwości wymaga wielkiej zmiany, wypracowania pozytywnych mechanizmów regulowania emocji, które zastąpią psychoaktywne działanie alkoholu. Związanie jest chorobą, której nie da się wyleczyć, ale można ją zakończyć abstynencją i pomagać terapią alkoholową. Cel, jakim jest powstanie nowego mieszkania bez alkoholu, można zrobić dzięki profesjonalnej opiece, fachowemu wsparciu terapeuty uzależnień. Próby rozwiązania z uzależnienia bez wsparcia w postaci terapii zazwyczaj rzucają się niepowodzeniem.

Odtrucia alkoholowe Jedwabne

zobacz również Mechanizmy choroby alkoholowej